Uzman uyardı: Yazın asla yapılmaması gereken 4 şey

ABD merkezli Dr. Lindsey Zubritsky, sık sık TikTok hesabından cilt bakımı için çeşitli ipuçları paylaşıyor. Dr. Zubritsky son paylaşımında havalar ısındığında asla yapmayacağı dört şeyi ise şu şekilde açıkladı. 

İşte sıcak havalarda kaçınmanız gereken dört davranış…

1. Havuz kenarında çıplak ayakla yürümek

Dr. Zubritsky, TikTok’ta bu hafta 57.200 görüntülemeye ulaşan paylaşımında, “Havuz, halka açık duşlar, saunalar gibi nemli, ıslak ortamlar, bunlar kesinlikle zeminde mantar barındırır ve mantar kapmak çok kolaydır. Beni her zaman terlikle görebilirsiniz.” dedi.

Polonya’da yapılan yeni bir araştırma da, yüzücülerin mantar enfeksiyonlarına yakalanma riskinin yüksek olduğunu buldu.

2. Güneş ışınlarına karşı narenciye kullanmak

Dr. Zubritsky, saçınızın rengini açmak için limon sıkmamanızı tavsiye ediyor. Yaptığı açıklamada, “Narenciye UV ışığıyla etkileşime girebilir ve fitofotodermatit adı verilen fototoksik bir reaksiyona yol açabilir. Bu kabarcıklanma ortadan kalktıktan sonra, arkasında aylarca sürebilen hiperpigmentasyonu bırakabilir.” dedi.

3. Siğilleri tıraş etmek

Yazın bacaklarınızı tıraş ederken çok dikkatli olun, özellikle de siğilleriniz varsa. Dr. Zubritsky, “Siğiller bulaşıcıdır; bu, eğer cildinizi keserseniz ve üzerlerini tıraş ederseniz, siğil virüsünü tüm bacaklarınıza taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Üstelik ne kadar çok siğiliniz varsa onlardan kurtulmak o kadar zor olur.” dedi.

Zararsız gibi görünse de, diğer siğillere göre daha küçük ve pürüzsüz olan yassı siğiller ten renginde, pembe veya sarımsı kahverengi olabilir. En çok çocuklarda ve gençlerde görülürler.

4. Islak saçla uyumak

Dr. Zubritsky, son maddeyi de, “Yatmadan önce saçımı her zaman kuruturum. Islak saçla uyumak nemli bir ortam yaratır ve bu da bakteri ve mantar gibi şeylerin üreme alanı olabilir, tinea capitis gibi hastalıklara yol açabilir veya seboreik dermatit gibi durumları tetikleyebilir, bunların hepsi kafa derisindeki bir mantar veya mayadan kaynaklanır.” dedi.

Tinea capitis kafa derisindeki saçkırandır, seboreik dermatit ise kafa derisinde pullu lekelere neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir