Resmi Valve Lisanslı Steam Kontrolcüsü Tanıtıldı

Hori, Valve lisanslı Hori Steam kontrol cihazının resmi olarak piyasaya sürüleceğini duyurdu. 31 Ekim’de satışa çıkacak olan kontrolcü dört renkte ve 7980 yen, yani yaklaşık 50 dolarlık fiyatla geliyor. Mevcut renkler arasında Neon Sarı, Parlak Menekşe, Parlak Beyaz ve Gece Siyahı yer alıyor.

Yen fiyatından da anlaşılacağı gibi, Hori Steam kontrolcüsü Japonya’ya özel. Ancak gelecek zamanlarda farklı bölgelerde satışların başladığını görebiliriz. Geçmişte taşınabilir konsollar üretilse de (Sony PSP gibi) pek başarı sağlanamamıştı. Japon oyuncular taşınabilir konsollarla daha çok vakit geçiriyordu, Valve de görünüşe göre Japon oyuncu kitlesini cezbetmek amacıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Hori Steam Controller‘ın en belirgin eksikliği Trackpad’lerin olmaması. Bu hamle, kesinlikle öncelikle Steam Deck kullanırken analog ve D-Pad kontrollerine öncelik veren ya da Nintendo Switch gibi diğer cihazlardan vazgeçen konsol oyuncularına yönelik. Steam Deck, Steam Controller’ın tek analoguna kıyasla çift analoğa sahip ve bu Deck analogları, hassas gyro hedef değiştirme gibi işlevler için kullanılmalarını sağlayan ek bir dokunma hassasiyeti özelliğiyle geliyor. Bu özellik, uygun bir şekilde “Steam Modu” olarak adlandırılan Steam Girişi yapılandırma seçeneklerinin tamamını destekleyen Hori Steam Kontrolcüsüne de taşınmış. Ayrıca Steam dışı oyunlar için yeniden bağlama ve analog çubuğu yapılandırma işlevselliğine sahip normal bir “XInput Modu” da var.

Diğer modern oyun kumandaları gibi Hori de Bluetooth ya da kablolu USB bağlantısı ile bağlanabiliyor. Bununla birlikte, XInput modundayken olmasa da Nintendo ve PlayStation kontrolcüleri gibi dahili Gyro işlevselliği sunuyor. Son olarak, kumandanın yazılımda etkinleştirilebilen dahili hızlı ateşleme işlevi de var ve iki ek Steam ve Hızlı Erişim düğmesi yalnızca Steam Modu’nda kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir