‘İran saldırısında Demir Kubbe’ videosu doğru mu?

İran, 1 Nisan’da Şam’daki konsolosluk binasına saldıran İsrail’e karşı dün gece bir hava saldırısı başlattı. Sosyal medyada paylaşılan bir hava saldırısı videosunun bu saldırıya karşı çalışan İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’yi gösterdiği iddia edildi. Fakat yapılan incelemeler, bu iddianının doğru olmadığını ortaya koydu.

VİDEO, EKİM 2023’TEN

Doğrulama platformu Teyit’in incelemesine göre, paylaşılan videoda hem İngiltere’nin The Telegraph gazetesinin logosu hem de The Telegraph’ın kaynak olarak kullandığı X (eski adıyla Twitter) profili görülüyor. Videodan alınan görseller Google’ın görsel arama servisinde aratıldığında The Telegraph’ın orijinal paylaşımına ulaşmak mümkün oluyor. Çıkan sonuçlara göre, bu paylaşım, 12 Ekim 2023’te yapılmış. The Telegraph’ın kaynak olarak kullandığı X hesabının ise 11 Ekim 2023 tarihinde bu videoyu paylaştığı görülüyor.

İRAN DEĞİL HAMAS SALDIRISI

Ekim 2023’te yapılan haberlere göre, İsrail’in hava savunma sistemleri Aşkelon’u hedef alan Hamas roketlerinin pek çoğunu etkisiz hale getirirken bazı roketler şehre isabet etmişti. Aşkelon’da bu saldırılar sonucu ölüm veya yaralanma meydana gelmemişti. Bu tarihlerde kaydedilen ve Aşkelon’a yapılan saldırıları gösteren çeşitli videolara da ulaşmak mümkün.

Böylece paylaşılan videonun 13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece İran saldırılarında kaydedilmediği, geçen yıla ait olduğu da anlaşılmış oluyor.

Ne olmuştu?

İsrail, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan 2024 tarihinde hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan ikisi general rütbesinde toplam yedi kişi hayatını kaybetmişti. İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail de İran’ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran dün İsrail’e yüzlerce İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı. İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir